Pastelová světlehřbetá šedá 


Anglický název: Dominant Silver Lightback Grey  (DS LB GR) 

Německý název: Dominant Pastell Hellrücken Grau

Holandský název: Pastel Bleekrug Grijs

 

Dědičnost: neúplně dominantní - pastelová mutace a vázaná na pohlaví - světlehřbetá mutace

                      1.0 pastelová světlehřbetá šedá

                           0.1 pastelová světlehřbetá šedá 

Účinky mutací: spojují se zde dohromady charakteristiky těchto mutací. Pastel má v kombinaci za následek to, že se zředí (zesvětlí) veškeré barvy opeření zhruba o ±50 % až ± 70 %. Kresba se ale může zesvětlit maximálně o 20 % a to dělá ten kontrast mezi barvou a kresbou.

Standardní požadavky: Pastelová světlehřbetá šedá se liší od pastelové šedé a hnědé velikým kontrastem mezi barvou a kresbou.  Ozobní čárka, slzná čárka, zebrování a hrudní pásek jsou pro ptáky pozoruhodně tmavé, což pak jasně ukazuje pastelové odstíny v ostatních barevných polích. Výkres ocasu musí být také co nejtmavší barva. Černá barva může být maximálně o 20 % zesvětlena. Čím menší zesvětlení černé kresby (a tím hlubší černá), tím lepší! Zředěna zde může být pouze barva, kresba je žádoucí v plné síle. Černá by měla být černá! Boky samců co možná nejsvětlejší v barvě. Celkový kontrast podtrhuje bílá líce samců. K dosažení tohoto úspěchu musí být potrestána krémová barva nebo oranžový nádech v lícní skvrně samců.

Úskalí v chovu: Dosáhnout tohoto všeho je velmi obtížné. Proto musí být vždy upřednostněn pták, který bude mít veškerou tmavou kresbu (černo-šedou až černou) na těle v jednotném odstínu. Vyrovnanost odstínu barvy veškeré kresby má přednost před tmavší, ale ne všude se vyskytující kresbou. Tímto je nejvíce zasažen ocas. Pastelové mutace mají tmavé bloky horních ocasních per mírně dvoubarevné (typický pastelový rys) s vrcholem o něco tmavší barvy, přesto tato barva musí být co nejvíce s barvou ostatní tmavé kresby.

V roce 2018 jsem inicioval, připravil a nechal zkontrolovat a schválit nové standardní požadavky pro pastelové ptáky u nás. Kontrolu za chovatele prováděli: Martin Papač, Radek Strnad a Ivan Hájek. Za posuzovatele: Petr Hráček. Do té doby se u nás vystavovali jiní ptáci, než požadoval standard.

Chov: Nebylo prokázáno, že páření dvou pastelových ptáků se zlepšují požadované vlastnosti této mutace. Někteří chovatelé doporučují pastelovým ptákům přidávat protějšky, které nejsou pastelové, ale rodič pastelový byl. V praxi se používá jeden pastelový pták v páru. Dědičnost je neúplně dominantní, takže jeden pták k odchovu pastelové mutace stačí. Neúplně dominantní znamená, že i když spojíme do páru dva pastelové ptáky, nebudou všechna mláďata pastelová. Teoretický výpočet je 50% mláďat pastelových a 50% mláďat nepastelových.  

Mláďata: Je jedno v jaké bude kombinaci pastel, vždy ale bude světlejší, než nepastelová mláďata a v hnízdě je velmi brzy rozpoznatelný. Pro zkušené chovatele často hned po narození. Jak mládě roste je zesvětlení oproti nepastelovým sourozencům nejvíce vidět na letkách a na peří zad.

                      Mláďata pastelové světlehřbeté kombinace. Zde ze tří mladých, všechny pastelová.

Obecně: Jedná se o nejpopulárnější kombinaci s pastelovou mutací. je to dáno tím, že světlehřbetá mutace ve spojení s pastelovou mutací umožňuje, aby samci měli bílé lícní skvrny a černou kresbu. Vznikají tak vzhledově nádherní, kontrastní ptáci. Ale není snadné odchovat pěkného pastelového světlehřbetého ptáka, hlavně samce.

Správný název: Dlouhá léta nebylo a stále není možné se shodnout na názvu této mutace. Teď se v okolních zemích začíná pomalu ustalovat název PASTEL. Ale je to šťastná volba? Nebylo lepší nechat starý název vycházející z angličtiny DOMINANT SILVER?  Pastel má za následek zředění barvy opeření (zesvětlení). Snad u všech druhů ptáků, kde se vyskytuje tato mutace má dědičnost recesivní. To je zaprvé, proč bych volil starý název. A za druhé, opět píši pastel má za účinek celkové zředění všech barev. Ale je trendem dosáhnout toho, aby u určitých kombinací byla kresba co nejtmavší, tedy pastelem nepozměněna a ostatní barva světlejší, tedy pastelem pozměněná. Úmyslně potlačují projev genu pro pastelovou mutaci. To starý název DOMINANT SILVER jednak ladil s druhem dědičnosti mutace a také ladil se vzhledem takové zebřičky. No nevím, za mě se jim nepodařilo prosazovat výstižný název.

Účinek mutace: spočívá bez debat v tom, že se zředí (zesvětlí) veškeré barvy opeření zhruba o ±50 % až ± 70 %. Kresba se ale může zesvětlit maximálně o 20 % a to dělá ten kontrast mezi barvou a kresbou. Pastelová mutace má velice širokou škálu odstínů barev na odchovaných jedincích. Má na to vliv několik faktorů.

Jedním z nich je to, že účinek genu je ovlivněn Variabilní expresivitou.

Variabilní expresivita= (variabilní stupeň manifestace znaku)

Znamená to, že se mutací pozměněná alela nemusí vždy stejně silně projevit. Což pomáhá k vytváření odlišně zbarvených pastelových zebřiček. Toto platí u všech mutací zebřiček s neúplně dominantní dědičností a u každé z nich to má vliv na její fenotypový projev. U vousaté mutace je toto patrné v rozsahu a sytosti černého zbarvení spodních partií těla u samců, u vousatých samic to má vliv na projev vousaté mutace jako takové, proto některou vousatou samici identifikujeme okamžitě a u jiné si nejsme jistí, zda je vousatá. U chocholaté mutace se toto ukazuje ve kvalitě a tvaru chocholky....

Dalším faktorem, který způsobuje rozdílnost ve zbarvení ovlivňuje fakt, že existují dvě alelické verze genu pro pastelovou mutaci. Jedna verze genu způsobující světlejší ptáky, ty co se více přibližují pravé podstatě pastelové mutace a tedy mají blíže k původním standardům. Nazývající se světlý typ. A druhá verze genu způsobující viditelně slabší ředění barev, hlavně černého eumelaninu, která se nazývá tmavý typ. Líbivější je kontrast barev a snad proto se šlechtění začalo ubírat směrem k dosažení pastelové světlehřbeté šedé zebřičky, která bude mít kresbu co nejtmavší, jak je možné dosáhnout. Tedy černou. Ostatní zbarvení světlejší než klasická světlehřbetá mutace. Pořád musí být zachované oddělení hlavy od zad. Přílišné zesvětlení vrchní části těla, také není žádoucí. Boky u samců jsou sice také součástí kresby, ale u dobře bodovaných ptáků v zahraničí je viditelně zesvětlená barva boků u samců. Takže o dosažení tmavé barvy boků se nesnaží, ono to snad ani není možné. Díky tomu, že se trend začal ubírat směrem na oko hezčích (s tmavou kresbou), pastelových ptáků, se postupně světlý typ ztrácí, protože taková barva je nežádoucí a je selektivně z chovů odstraňována. Také není potvrzeno ani vyvráceno, jestli je jedna verze genu nad druhou dominantní, či recesivní a tudíž zda spolu nemohou tvořit co- dominaci. To by opět napomáhalo tomu, proč máme tak velikou škálu barev pastelových ptáků.

CO-DOMINANTNÍ MUTACE Jde o situace, kdy dvě multi alelické mutace nejsou vzájemně dominantní, a tedy ani recesivní. Pokud jedinec má od každé z těchto mutací jeden gen, vzniká vizuální kombinace těchto dvou mutací. Samostatná dědičnost těchto mutací může být jakákoliv. Jde jen o vztah mezi nimi. 

Dvě odlišné verze pastelových genů- alelické verze genů jejich první výskyt:

V roce 1935 se v Australském chovu objevili první pasteloví ptáci. Zjistilo se, že dědičnost nové mutace je dominantní. V roce 1939 byla tato nová mutace dovezena do Belgie. Na počátku padesátých let minulého století se v Austrálii objevila další, světlejší verze pastelové mutace, opět s dominantní dědičností. Tato druhá verze pastelové mutace byla v roce 1954 dovezena do Evropy. Zřejmě se jedná o alelickou verzi genu pro dominantní pastelovou mutaci. A to je důvod výskytu dvou typů odlišně zbarvených pastelových ptáků s dominantní dědičností. Oba typy mají neúplně dominantní dědičnost. První typ se z počátku nazýval (z anglického překladu) "zředěná modrá" a druhý světlejší typ "stříbrná". Protože se v 60 letech minulého století v Evropě objevila pastelová mutace s dědičností recesivní a bylo nutné tyto různé mutace názvem rozlišit, začal se používat pro oba typy mutace s dědičností dominantní společný název "dominantní stříbrná"(dominant silver). A pro recesivní pastelovou mutaci se nechal název "pastel". V 80 letech minulého století se z důvodu nerozlišování těchto dvou typů dominantní pastelové mutace na soutěžích a z důvodu existence další- pastelové mutace, její dědičnost byla recesivní, rozhodlo se pro sloučení obou typů pastelové dominantní mutace do jedné třídy Dominant Silver nebo Dominant Pastel. (Vzhledem k tomu, že v Austrálii neexistuje pastelová mutace s recesivní dědičností, mají tam pořád dvě různé dominantní pastelové mutace. Oba typy rozdělují do samostatných tříd na soutěžích a pro obě verze mají standard. Jednu nazývají Dilute Blue a druhou Silver ).   

Toto jsou vše faktory, které činí tuto mutaci tak "nestabilní" v fenotypovém projevu.  

Proč je poměrně málo pastelových ptáků nám způsobuje neúplná penetrance genu (což znamená, že se alela fenotypově projeví u menšího počtu nositelů než bychom očekávali). U neúplně dominantní dědičnosti je neúplná penetrance vždy přítomná a obě spolu souvisí. A právě přítomnost neúplné penetrance genu dala název neúplné dominantní dědičnosti a odlišila ji od dominantní dědičnosti. Pojem penetrance (genu) vyjadřuje pravděpodobnost s jakou se varianta genu projeví ve fenotypu. Nedá se dopředu určit procento zasažení penetrancí, víme jen, že se týká obou pohlaví. 

Zjednodušeně lze tedy říci, že rozdíl mezi penetrancí a expresivitou je ten, že penetrance určuje, zda se daný genotyp vůbec projeví ve fenotypu a pokud ano, tak expresivita označuje míru tohoto projevu (to je v našem případě zbarvení- bílé líce nebo oranžové, samozřejmě se to týká celkového zbarvení, nejenom lícní skvrny).

1.0 DS LB GR - Dominant Silver Light Back Grey - Pastelový světlehřbetý šedý    0.1 DS LB GR - Dominant Silver Light Back Grey - Pastelová světlehřbetá šedá

Kresby od Patrycja Kamińska. Tyto obrázky budou ve všech vzorcích křížení prezentovat pastelové světlehřbeté šedé ptáky.

                                                                          Pasteloví světlehřbetí samci:

                                             Kresba ve stejném - černém odstínu, špatná barva lícní skvrny.

                                                       Tmavá ozobní a slzní čárka, ostatní kresba světlejší.

                                                                          Tmavá slzní čárka ,ostatní kresba světlejší.

                                                                     Světlý ocas, ostatní kresba tmavá.

                                                                                   Vzorce křížení:

                                                Nemůžeme v rodičovském páru přehazovat samce a samice!

                                                                 Tmavá slzní čárka ostatní kresba světlá.

                                                                  Světlý ocas, ostatní kresba v normě.

                                                Vyvážené barvy kresby. Lícní skvrna by měla být bělejší. 

                                                 Kresba v jednotném odstínu. Špatná barva lícní skvrny.

    Kresba poměrně vyrovnaná, ale světlá. Lícní skvrna by měla bít bělejší, ale nelíbí se mi celkové přílišné zesvětlení.

                            Tmavá kresba poměrně vyrovnaná, ale světlá, líce málo bílé, boky téměř neznatelné.

                                                                         Kresba slušná, špatná lícní skvrna.

                                                                 Pastelové světlehřbeté šedé samice:

Jedna z mích nejlepších samic co se týče barvy. Krásně oddělená hlava od zad. Ale kresba nesouhlasí se standardem.

                                                       Kresba poměrně vyrovnaná. Žádný rozdíl hlava - záda.

                                                Kresba ve stejném odstínu, ale nesouhlasí se standardem.

                                                      Kresba nemá jednotný odstín, ocas je světlý.

                                                                            Světlá kresba ocasu.

                                                                 Ocas světlejší barva než slzná čárka.

                                                                      Barva kresby vyvážená.

                                                                      Barva kresby vyvážená

                                                                     Barva kresby vyvážená 

                                                                 Kresba na ocase světlejší než ostatní kresba.

Samice obě pastelové světlehřbeté šedé. Světlý a tmavý typ multialely genu pro pastelovou mutaci. Který je správný?

Obě pastelové světlehřbeté šedé. Světlý a tmavý typ multialely genu pro pastelovou mutaci. 

autor: Otakar Buldra©   (leden 2018)

Upgrade: 02.12.2021 12.59

© 2018 Otakar Buldra ©
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky